Дощечки Сегена. Що це? І як з ними працювати?
Цю методику варто використовувати для розвитку:
дрібної моторики
логіки
уваги
сенсорного сприйняття
Дощечки Сегена були розроблені французьким лікарем та педагогом Едуардом Сегеном для дітей з особливими освітніми потребами, але зараз широко застосовуються в ранньому розвитку всіх дітей.
Чим корисні дощечки Сегена:
- Розвиток дрібної моторики – дитина вчиться правильно брати, тримати, вставляти та витягувати фігури, що сприяє покращенню координації пальців і рук а також покращує роботу системи око-рука.
- Тренування зорово-моторної координації – необхідність співвідносити форму вирізу та вкладки допомагає розвивати зв’язок між зором і рухами рук.
- Розвиток логіки та уваги – дитина аналізує форми, підбирає правильні варіанти, що сприяє розвитку мислення.
- Вивчення геометричних фігур та кольорів – часто дощечки мають різні форми, що допомагає дитині засвоювати поняття кольорів та форм.
- Розвиток самостійності та наполегливості – граючись з дощечками, дитина вчиться зосереджуватися та доводити справу до кінця.
Ці пазли підходять дітям від 1-1,5 років, допомагають їм освоювати основні навички та готують до складніших розвивальних завдань.
Пропонуємо кілька цікавих завдань з дощечками Сегена для дітей:
1. «Знайди відповідну вкладку»
Змішайте та переверніть вкладки. Попросіть дитину перевернути їх лицем догори (розвиток дрібної моторики) та підібрати вкладки відповідно до отворів на дощечках. Можна ускладнити, пропонуючи виконати завдання на час.
2. «Відгадай на дотик»
Закрийте дитині очі, дайте в руки одну з вкладок. Або можна насипати їх в мішечок і дитина витягуватиме з нього, не підглядаючи. Дитина має взяти вкладку, визначити її форму на дотик і вставити у відповідний отвір.
3. «Хто швидше?»
Влаштуйте змагання, хто швидше правильно вставить усі вкладки в дощечки. Можна грати вдвох або навіть залучати дорослих. Тут тренуємо швидкість реакції, самооцінку, впевненість в собі та, можливо, вміння програвати і радіти за інших.
4. «Опиши форму»
Попросіть дитину взяти будь-яку вкладку та описати її: яка вона за формою, кольором, розміром. Додатково можна запитати, де у житті зустрічаються такі форми (наприклад, коло — як м’яч).
5. «Малюємо сліди»
Обведіть вкладки на папері та попросіть дитину знайти відповідні фігури, накласти їх на контури та розфарбувати малюнок.
Ці завдання не лише розвивають важливі навички, але й можуть стати гарною корисною розвагою і настільною грою!
Джерело: https://dytpsyholog.com/2025/03/24/%d0%b4%d0%be%d1%89%d0%b5%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%b5%d0%b3%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d1%89%d0%be-%d1%86%d0%b5-%d1%96-%d1%8f%d0%ba-%d0%b7-%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d1%86%d1%8e%d0%b2/#more-6955